APC Back-UPS Pro 1500VA/865W Line Interactive UPS, Tower, 230V/10A Input, 10x
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
UPAPCBR1500I
UPC:
APC Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower, 230V, 10x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery This product is part of the Back-UPS Pro range. This 1500VA battery backup UPS has 12 total outlets. It features a built-in AVR and a LCD interface with audible alarms. The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high-performance computer systems, routers, external storage devices, game consoles, and other home and business electronics. Run time for load 865 W Min-max: 87-865 W 5min 3s Max. Capacity Used 100 % Main Input Voltage 230 V Main Output Voltage 230 V Rated power in W 865 W Rated power in VA 1500 VA Input Connection Type IEC 60320 C13 Output connection type, 5 IEC 60320 C13, 5 IEC 60320 C13 surge, 2 IEC Jumpers Number of cables 1 Battery type Lead-acid battery Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing Input voltage limits 156...300 V adjustable 176...294 V Switching current capacity 10 A Maximum configurable power in W 865 W Output frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains Crest factor 3 : 1 UPS type Line interactive Wave type Stepped approximation to a sinewave Maximum configurable power in VA 1500 VA Transfer time 10 ms typical : 12 ms maximum Ambient air temperature for operation 0…40 °C Relative humidity 0…95 % Operating altitude 0...30000 ft Ambient air temperature for storage -15…45 °C Storage Relative Humidity 0…95 % Storage altitude 0.00…15240.00 m Acoustic level 45 dBA Mounting mode- Not rack mountable Replacement Battery - APCRBC124, BR24BPG