APC Easy UPS 2000VA/1600W Online UPS, 2U Rackmount, 230V/10A Input, 4x IEC C13
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
UPAPC-SRV2KRIRK
APC Easy UPS On-Line, 2000VA/1600W, Rackmount 2U, 230V, 3x IEC C13 outlets, Intelligent Card Slot, LCD, W/ rail kit This APC Single phase Easy UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 2000VA double-conversion on-line 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SRV comes with IEC 320 C14 input and 4x IEC 320 C13 outlets. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The Built-in automatic and manual bypass provide seamless power to the load even in the event of an internal detected fault or error in UPS. Ideal for small data centers, manufacturing facilities, computer rooms, network storage devices, telecommunication, and healthcare IT. Main Input Voltage 230 V Product or component type Other Input Voltage 220 V 240 V Main Output Voltage 230 V Other Output Voltage 220 V 240 V Rated power in W 1600 W Rated power in VA 2000 VA Input Connection Type IEC 60320 C14 output connection type 4 IEC 60320 C13 Number of rack unit 2U Cable length 1.50 m Number of cables 1 Provided equipment 1 IEC 60320 C13 to Schuko power cable, 1 IEC 60320 C13 to C14 power cable, 1 USB cable, 1 RS-232 configuration cable, 1 rack mounting brackets, 1 rack mounting support rails user manual Input voltage limits 110...285 V half load 160...280 V full load Network frequency 40...70 Hz auto sensing Ambient air temperature for operation 0…40 °C Relative humidity 0…95 % non-condensing Operating altitude 0...3000 m Ambient air temperature for storage -20…50 °C Storage Relative Humidity 0…95 % non-condensing Storage altitude 0…15000 m Acoustic level 50 dBA Heat dissipation 745 Btu/h IP degree of protection IP20 Mounting mode- Rac -mounted Replacement Battery - APCRBCV201 Compatible NMC- AP9544, SRVSMB001, VGL9901I