APC Smart-UPS 450VA/280W Line Interactive UPS, 1U Rackmount, 230V/10A Input, 4x
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
UPAPCSC450RMI1U
UPC:
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackmount/Tower This product is part of the Smart-UPS range, an intelligent and efficient network power protection offer from entry-level to scalable runtime. This 450VA/280W line-interactive UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The 1U rackmount SC features network grade protection, live swappable batteries, and built-in data line protection. Ideal for networking equipment and POS devices. It conforms to C-Tick, CE, EAC, GOST, TISI, and VDE. Designed for small and medium businesses looking to protect networking equipment and point-of-sale (POS) devices from power disturbances and outages. Main Input Voltage 230 V Main Output Voltage 230 V Rated power in W 280 W Rated power in VA 450 VA Input Connection Type IEC 320 C14 Output connection type- 4 IEC 320 C13, 2 IEC Jumpers Number of rack unit 1U Battery type Lead-acid battery Provided equipment- User manual, Rack mounting brackets, Smart UPS signalling RS-232 cable, CD with software Input voltage limits- 151...302 V adjustable, 195...265 V Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing Acoustic level 38 dBA Heat dissipation 38 Btu/h Operating altitude 0...10000 ft Ambient air temperature for operation 0…40 °C Ambient air temperature for storage -15…45 °C Storage altitude 0.00…15240.00 m Relative humidity 0…95 % Storage Relative Humidity 0…95 % Mounting mode- Rack mounted Replacement Battery - RBC18 Compatible PDU- AP6015A, AP7820B, AP7850B, AP7920B, AP7950B, AP8702R-WW, AP8702S-WW, AP8702S-WWX340, AP8702S-WWX590, AP8704R-WW, AP8704S-WW, AP8704S-WWX340, AP8704S-WWX590, AP8706R-WW, AP8706S-WW, AP8706S-WWX340, AP8706S-WWX591, AP9568, AP9870, AP9878 Compatible Interface connections- 940-0020, 940-0024, AP940-0625A, AP940-1525A, AP9804, AP9815, AP98275