APC Smart-UPS C 1000VA/600W Line Interactive UPS, 2U Rackmount, 230V/10A Input
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
UPAPSMC1000I-2UC
UPC:
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 1000VA, Rackmount 2U, 230V, 4x IEC C13 outlets, SmartConnect port, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD This product is part of the Smart-UPS range, an intelligent and efficient network power protection offer from entry-level to scalable runtime. This 1000VA/600W line-interactive UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The 2U rackmount SMC has a SmartConnect port for cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and email notifications with recommended actions. The PowerChute Business Edition provides unattended shutdown of servers and workstations via serial or USB cables. It conforms to CE, C-Tick, GOST, VDE, and UL 1778. Designed for small offices or small business owners to maintain a core network and business communication. Run time for load 600 W 6min 1s Min-max: 60-600 W Max. Capacity Used 100 % Main Input Voltage 230 V Other Input Voltage 220 V, 240 V Main Output Voltage 230 V Other Output Voltage 220 V 240 V Rated power in W 600 W Rated power in VA 1000 VA Input Connection Type IEC 320 C14 Output connection type4 IEC 320 C13, 2 IEC Jumpers Number of rack unit 2U Number of cables 1 Battery type Lead-acid battery Provided equipment- Documentation CD, Installation guide, Rack mounting brackets, USB cable Acoustic level 42 dBA Heat dissipation 46 Btu/h Operating altitude 0...10000 ft Ambient air temperature for operation 0…40 °C Ambient air temperature for storage -15…45 °C Storage altitude 0.00…15240.00 m Relative humidity 0…95 % Storage Relative Humidity 0…95 % Mounting mode- Rack mounted Replacement Battery -APCRBC124 Compatible Service bypass panels- SBP16KRMI4U, SBP3000RMI, SBP5000RMI2U, SBP6KRMI2U Compatible PDU- AP8702R-WW, AP8702S-WW, AP8702S-WWX340, AP8702S-WWX590, AP8704R-WW Compatible Mounting- AP9625, AR201, NBAC0302