APC Smart-UPS C 3000VA/2100W Line Interactive UPS, 2U Rackmount, 230V/16A
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
UPAPCSMC3000RM2
UPC:
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 3kVA, Rackmount 2U, 230V, 8x IEC C13+1x IEC C19 outlets, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD This product is part of the Smart-UPS range, an intelligent and efficient network power protection offer from entry-level to scalable runtime. This 3000VA/2100W line-interactive UPS provides pure sinewave power to support critical electronics during power disruptions. The 2U rack mount SMC operates in green mode for high operating efficiency. It comes with IEC 320 C20 input, 8x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets and 2x IEC jumper cables. Ideal for entry-level servers, networks, business VoIP, retail point-of-sale, and edge networks. It conforms to CE, C-Tick, GOST, EAC, GS Mark, IRAM, SABS and VDE. Run time for load 2100 W 4min 31s Min-max: 210-2100 W Max. Capacity Used 100 % Main Input Voltage 230 V Main Output Voltage 230 V Rated power in W 2100 W Rated power in VA 3000 VA Input Connection Type IEC 320 C20 Output connection type- 8 IEC 320 C13l, 2 IEC Jumpers, 1 IEC 320 C19 Number of rack unit 2U Number of cables 1 Battery type Lead-acid battery Provided equipment- CD with software, Documentation CD, Installation guide, Rack mounting brackets, USB cable (power cable not incl) Input voltage limits 180..287 V Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing Acoustic level 42dBA Heat dissipation 81 Btu/h Operating altitude 0..10000 ft Ambient air temperature for operation 0…40 °C Ambient air temperature for storage -15…45 °C Storage altitude 0.00…15240.00 m Relative humidity 0…95 % Storage Relative Humidity 0…95 % Mounting mode- Rack mounted Replacement Battery - APCRBC151 Compatible Service bypass panels-SBP16KRMI4U, SBP5000RMI2U, SBP6KRMI2U, SBP3000RMHW, SBP3000RMI Compatible PDU- AP8702R-WW, AP8702S-WW, AP8702S-WWX340, AP8702S-WWX590, AP8704R-WW Compatible Racks- ACF127, AP5717, AP5719, AP5808, AP5816 Compatible Spare parts- ACF127, W870-8135 Compatible Mounting- AP9625, AR201, NBAC0302