APC Smart-UPS X 1000VA/800W Line Interactive UPS, 2U RM/Tower, 230V/10A Input
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
UPAPC-SMX1000I
UPC:
APC Smart-UPS X, Line Interactive, 1000VA, Rack/tower convertible 2U, 230V, 8x C13 IEC, SmartSlot, Extended runtime This product is part of the Smart-UPS range, an intelligent and efficient network power protection offer from entry-level to scalable runtime. This 1000VA/800W premium and reliable line-interactive UPS provides pure sine wave and scalable runtime for critical applications. The 2U rack/tower convertible SMX has an optional Network Management Card for network-based monitoring and PowerChute Business Edition for unattended shutdown. The UPS comes with extendable batteries (up to 10) for more runtime during prolonged outages. It comes with IEC 320 C14 input, 8x IEC 320 C13 outlets, and 2x IEC jumper cables. Main Input Voltage 230 V Main Output Voltage 230 V Rated power in W 800 W Rated power in VA 1000 VA Input Connection Type IEC 320 C14 Output connection type 8 IEC 320 C13, 2 IEC Jumpers Number of rack unit 2U Cable length 1.83 m Number of cables 1 Battery type Lead-acid battery Provided equipment- CD with software, Documentation CD, Installation guide, Rack mounting brackets, Removable support feet, Smart UPS signalling RS-232 cable Input voltage limits 151...302 V adjustable, 160...286 V Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing Acoustic level 40 dBA Heat dissipation 82 Btu/h Operating altitude 0...10000 ft Ambient air temperature for operation 0…45 °C Ambient air temperature for storage -15…45 °C Storage altitude 0.00…15240.00 m Relative humidity 0…95 % Storage Relative Humidity 0…95 % Mounting mode- Rack mounted with kit Replacement Battery -APCRBC116 Compatible Service bypass panels-SBP16KRMI4U, SBP3000RMI, SBP5000RMI2U, SBP6KRMI2U, SBP1500RMI Compatible PDU- AP8702R-WW, AP8702S-WW, AP8702S-WWX340, AP8702S-WWX590, AP8704R-WW Compatible Racks- ACF127, AP5717, AP5719, AP5808, AP5816 Compatible Sensors- AP9335T, AP9335TH Compatible NMC -AP9613, AP9620, AP9640, AP9641, AP9643 Compatible Mounting- NBAC0302