G.SKILL F4-3600C18D-16GVK 16GB (2 x 8GB)/ PC4-28800 / DDR4 3600 Mhz/ Timings
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
MEGS-3600-18-16GVK
UPC:
G.SKILL F4-3600C18D-16GVK 8GB*2/RipjawsV/3600MHz/C18-22-22-42/1.35v/D4/Dimm/ G.SKILL Ripjaws V series high performance memory is built with the newest DDR4 standard in a sleek, redesigned heat spreader that’s ideal for powerful gaming rigs, professional workstations, or daily computing tasks. Tested under G.SKILL’s extensive suite of testing software to ensure maximum performance and stability, Ripjaws V memory kits are the ideal choice for your new DDR4 system. Spec Memory Type: DDR4 Capacity: 16GB(8GBx2) Multi-Channel Kit: Dual Channel Tested Speed: 3600MHz Tested Latency: 18-22-22-42 Tested Voltage: 1.35V Registered/Unbuffer: Unbuffered Error Checking (ECC): Non-ECC SPD Speed: 3600MHz SPD Voltage (Default): 1.20V Fan Included No Warranty: Limited Lifetime Compatibility Chipset: Intel Z390 / Z370 / AMD X570 CPU:Coffee Lake (LGA 1151) / Coffee Lake (LGA 1151) / AMD Ryzen 3000 Series G.SKILL F4-3600C18D-16GVK 3600 8gb 8GB*2/RipjawsV/3600MHz/C18-22-22-42/1.35v/D4/Dimm/