TP-Link TL-SG1008MP 8-Port Gigabit Desktop/Rackmount Switch with 8-Port PoE+
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
NWTL-SG1008MP
UPC:
TP-Link TL-SG1008MP 8-Port Gigabit Desktop/Rackmount Switch with 8-Port PoE+ (Replacement model of TL-SG1008PE) • 8 10/100/1000Mbps RJ45 ports • Equipped with 8 PoE+ supported ports to transfer data and power over a single cable • Works with IEEE 802.3af/at compliant devices, expanding home and office networks • Innovative energy-efficient technology reduces power consumption by up to 75%* • Supports PoE+ standard with total power budget of 126W and up to 30W per port • Plug and play design, no configuration required HARDWARE FEATURES Interface 8 10/100/1000Mbps RJ45 Ports AUTO Negotiation/AUTO MDI/MDIX Network Media 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m) EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) 100BASE-TX: UTP category 5, 5e cable (maximum 100m) EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) 1000BASE-T: UTP category 5, 5e, 6 or above cable (maximum 100m) EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) Fan Quantity 1 Physical Security Lock No Power Supply 100-240VAC, 50/60Hz PoE+ Ports(RJ45) Standard: 802.3at/af compliant PoE+ Ports: 8 Ports Power Supply: 126W Backbound Bandwidth 16Gbps Mac Address Table 4K Buffer Size 1.5Mbits Dimensions ( W x D x H ) 11.6*7.1*1.7 in. (294*180*44 mm) Mounting Rack Mountable Max Power Consumption 9.89W(220V/50Hz. no PD connected) 140.67W(110V/60Hz. with 126W PD connected) Max Heat Dissipation 33.74BTU/h(no PD connected) 492.56BTU/h(with 126W PD connected ) SOFTWARE FEATURES Advanced Features Compatible With IEEE 802.3af/at Compliant PDs Priority Function Mac Address Auto-Learning And Auto-Aging IEEE802.3x Flow Control For Full-Duplex Mode And Backpressure For Half-Duplex Mode Transfer Method Store-And-Forward OTHERS Certification FCC, CE, RoHS Package Contents TL-SG1008MP, Power Cord, Installation Guide, Rackmount Kit, Rubber Feet