APC Back-UPS Pro 650VA/390W Line Interactive UPS, Tower, 230V/10A Input, 6x IEC
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
UPAPCBR650MI
UPC:
APC Back-UPS Pro, 650VA/390W, Tower, 230V, 6x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery This product is part of the Back-UPS Pro range. This 650VA UPS has 6 total that provide UPS power backup and surge protection. It features a built-in AVR and a LCD interface with audible alarms. Its runtime at 100 Watts is 25 minutes. The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high-performance computer systems, routers, external storage devices, game consoles, and other home and business electronics. Run time for load 390 W Min-max: 39-390 W 2min 44s Max. Capacity Used 100 % Main Input Voltage 230 V Main Output Voltage 230 V Rated power in W 390 W Rated power in VA 650 VA Input Connection Type IEC 60320 C13 Output connection type 6 IEC 60320 C13 Battery type Lead-acid battery Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing Input voltage limits 176...294 V Maximum input current 10 A Switching current capacity 10 A Maximum configurable power in W 390 W Output frequency 50/60 Hz +/- 1 Hz sync to mains UPS type Line interactive Wave type Stepped approximation to a sinewave Maximum configurable power in VA 650 VA Transfer time 10 ms typical : 12 ms maximum Ambient air temperature for operation 0…40 °C Relative humidity 0…95 % Operating altitude 0...10000 ft Ambient air temperature for storage -15…45 °C Storage Relative Humidity 0…95 % Storage altitude 0.00…15240.00 m Acoustic level 45 dBA Heat dissipation 13.3 Btu/h Noise suppression full time multi-pole noise filtering : 10% of IEEE surge let-through : zero clamping response time: instantaneous Control panel- Multifunction LCD status and control console Alarm- Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm Mounting mode- Not rack mountable Replacement Battery - APCRBC110