APC Back-UPS Pro 1300VA/780W Line Interactive UPS, Tower, 230V/10A Input, 8x
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
UPAPC-BR1300MI
UPC:
APC Back-UPS Pro, 1300VA/780W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery This product is part of the Back-UPS Pro range. This 1300VA UPS has 8 total outlets, 6 outlets provide UPS power backup and surge protection, 2 outlets offer surge protection only. It features a built-in AVR and a LCD interface with audible alarms. Its runtime at 100 Watts is 1 hour. This UPS is UL1778 Listed.The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high-performance computer systems, routers, external storage devices, game consoles, and other home and business electronics. Run time for load 780 W Min-max: 78-780 W 2min 8s Max. Capacity Used 100 % Main Input Voltage 230 V Main Output Voltage 230 V Rated power in W 780 W Rated power in VA 1300 VA Product or component type Uninterruptible power supply (UPS) Input Connection Type IEC 60320 C13 Output connection type 6 IEC 60320 C13 , 2 IEC 60320 C13 surge Battery type Lead-acid battery Number of battery filled slots 0 Number of battery free slots 0 Battery recharge time 16 h Number of battery replacement quantity 1 Battery voltage 24 V Battery capacity 6.0 Ah Battery charger power 11 W rated Battery life 3…5 year(s) Replacement battery APCRBC165 Extended runtime 0 Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing Input voltage limits 176...294 V Maximum input current 10 A Switching current capacity 10 A Ambient air temperature for operation 0…40 °C Relative humidity 0…95 % non-condensing Operating altitude 0...10000 ft Ambient air temperature for storage -15…45 °C Storage Relative Humidity 0…95 % non-condensing Storage altitude 0.00…15240.00 m Acoustic level 45 dBA Heat dissipation 21.5 Btu/h Surge energy rate 509 J Mounting mode- Not rack mountable Replacement Battery - APCRBC165