APC Back-UPS Pro 1600VA/960W Line Interactive UPS, Tower, 230V/10A Input, 8x
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
UPAPC-BR1600MI
UPC:
APC Back-UPS Pro, 1600VA/960W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery This product is part of the Back-UPS Pro range. This 1600VA UPS has 8 total outlets, 6 outlets provide UPS power backup and surge protection, 2 outlets offer surge protection only. It features a built-in AVR and a LCD interface with audible alarms. Its runtime at 100 Watts is 1 hour 8 minutes. The Back-UPS Pro family offers guaranteed power protection for high-performance computer systems, routers, external storage devices, game consoles, and other home and business electronics. Main Input Voltage 230 V Main Output Voltage 230 V Rated power in W 960 W Rated power in VA 1600 VA Input Connection Type IEC 60320 C13 Output connection type- 6 IEC 60320 C13, 2 IEC 60320 C13 surge Battery type Lead-acid battery Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing Input voltage limits 176...294 V Maximum input current 10 A Switching current capacity 10 A Maximum configurable power in W 960 W Output frequency 50/60 Hz +/- 1 Hz sync to mains UPS type Line interactive Maximum configurable power in VA 1600 VA Product certifications- A-Tick, C-Tic, CE, EAC, RCM, TISI Marking- GS Mark Standards- EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021, EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006, EN/IEC 62040-2:2018 Ambient air temperature for operation 0…40 °C Relative humidity 0…95 % non-condensing Operating altitude 0...10000 ft Ambient air temperature for storage -15…45 °C Storage Relative Humidity 0…95 % non-condensing Storage altitude 0.00…15240.00 m Acoustic level 45 dBA Heat dissipation 21.5 Btu/h Mounting mode- Not rack mountable Replacement Battery -APCRBC166